Αρχική » Ειδήσεις » Αθλητικά » ΠΑΟΚ – Νέα Κηφισιά 78-67

ΠΑΟΚ – Νέα Κηφισιά 78-67

Μετά το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Βέντσπιλς και την πρόκριση στους “32” του Eurocup, “λύγισε” την Κηφισιά… Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ομάδα του Παπαθεοδώρου με σκορ 78-67 πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση (ουσιαστικά “τελείωσε” σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς στο 30′ το σκορ ήταν 59-42) και επιστρέφοντας έτσι στις νίκες σε ό,τι αφορά το ελληνικό πρωτάθλημα.

Θυμίζουμε πως στο τελευταίο του παιχνίδι στη Βasket League ΣΚΡΑΤΣ ο “Δικέφαλος” είχε ηττηθεί από τον Απόλλωνα Πατρών, ωστόσο σήμερα φρόντισε να “αντιδράσει” και να μπει και πάλι στο δρόμο των επιτυχιών αναφορικά με τις εγχώριες υποχρεώσεις του.

O πρωταγωνιστής

Θα δώσουμε τον τίτλο στον Κώστα Κακαρούδη καθώς στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε δύο πόντους και τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους δίνοντας μεγάλη ώθηση στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Πολύ καλός πάντως ήταν και ο Βον.

Ο αριθμός

Η Κηφισιά έκανε πολλά λάθη… Συνολικά αυτά ήταν 23 και αυτό κόστισε στην ομάδα του Παπαθεοδώρου.

Ο αγώνας

Η Κηφισιά άρχισε καλύτερα στο ματς, προηγήθηκε με 0-5 και τον πρώτο πόντο του ΠΑΟΚ πέτυχε ο Βον περίπου στο 4′ (1-5). Στο 6′ ο “Δικέφαλος” μείωσε σε 6-7 και ο Μαργαρίτης ισοφάρισε (8-8). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου πήρε ένα +5 (8-13) και ήταν στο +1 (12-13) με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Τσόχλας διαμόρφωσε το 15-15, για το 17-17 “υπεύθυνος” ήταν ο Μπρέμερ ενώ ο Τσόχλας  “έγραψε”  το 22-17 στο 24′. Ο “Δικέφαλος” είχε πάρει… φόρα εκμεταλλευόμενος την καλή του άμυνα και ο Μπρέμερ έδωσε αέρα οχτώ πόντων (25-17). Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +10 (30-20 στο 17′, με 10 πόντους του Βον) και στο ημίχρονο κέρδιζε με 37-31.

Στο 33′ ο Μπρέμερ (οχτώ πόντους) “έγραψε” 42-33 (η Κηφισιά έκανε αρκετά λάθη) και ο Βον  με εκπληκτικό κάρφωμα και φάουλ έδωσε ένα +12 (45-33) στον “Δικέφαλος”. Οι “ασπρόμαυροι” είχαν βρει ρυθμό, ξέφυγαν με 50-33 ενώ ο Κακαρούδης έκανε το 55-37 και το 59-40. Τελικά με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ ήταν στο +17 (59-42). Ο Κακαρούδης (13 πόντους), που ήταν πολύ καλός, διαμόρφωσε το 66-44 στο 32′ δίνοντας αέρα 22 πόντων στους “ασπρόμαυρους”. Η Κηφισιά μείωσε σε 66-51 στο 34′ αλλά ήταν αρκετά… μακριά από τον ΠΑΟΚ και δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με αποτέλεσμα ο “Δικέφαλος” να φτάσει στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 37-31, 59-42, 78-67

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 5, Λιάπης, Κάρτερ 8 (1), Κακαρούδης 13, Τσόχλας 13 (3), Δέδας 2, Μαργαρίτης 2, Οντουμ 9 (1), Βον 15, Μπρέμερ 11 (2), Σαλούστρος

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Ρεμεκούν, Καυκής 2, Λιακόπουλος 7, Πόποβιτς 3, Πεσάκοβιτς 15 (3), Μαυροειδής 11, Μελισαράτος 7, Κακιούζης 2, Τσαλδάρης, Ντούβνιακ 6 (1), Ντέιβις 6, Μπάρλος 8 (2)